blog foto 1 296x300 - Poprawa pamięci i koncentracji – to jest możliwe!Sprawny umysł to coś, czego potrzeba każdemu. Oczywiście zdecydowanie najbardziej zabiegają o niego uczniowie i studenci, zmuszeni do ciągłego chłonięcia wiedzy. Dobra pamięć pomaga im przyswoić jak najwięcej materiału, a umiejętność koncentracji zapobiega pomyłkom, pozwalając się w pełni skupić na właściwych rzeczach.

Absolutne podstawy

Przede wszystkim, kiedy chce się uzyskać pełną koncentrację, trzeba zadbać o usunięcie z otoczenia wszelkich „rozpraszaczy”. Jeśli się uczymy, warto więc wyłączyć telewizor i nie przeglądać mediów społecznościowych w telefonie. Poza tym, mózg do dobrej pracy potrzebuje odpowiedniej dawki tlenu. Z tego powodu warto jest od czasu do czasu zrobić sobie przerwę i przejść się na świeżym powietrzu. Opcjonalnie można też wykonać parę nieskomplikowanych ćwiczeń fizycznych.

Aby usprawniać pamięć i koncentrację, warto wykonywać też wszelkie ćwiczenia umysłowe, mające za zadanie usprawniać proces myślowy. Co więcej, należy pamiętać, że pamięci i koncentracji sprzyja ogólnie dobry stan fizyczny, dlatego gdy chce się na przykład zasiadać do nauki, trzeba się dobrze wyspać.

Odpowiednia dieta

Jak w każdym przypadku, bardzo pomocna okaże się właściwie zbilansowana dieta. Na śniadanie i kolacje od pszennego pieczywa lepiej wybrać pełnoziarnisty chleb, bogaty w foliany, które to pomagają tworzyć czerwone krwinki i rozwijać wszystkie komórki organizmu. W części pieczywa występuje też witamina B (postacie choliny i niacyny), które aktywnie wspierają procesy pamięciowe. Trzeba więc również zadbać o odpowiednią dawkę magnezu, ponieważ pozwala on tworzyć enzymy, współpracujące z witaminami z grupy B.

Na dotlenienie mózgu pomaga potas. Można go odnaleźć w wielu składnikach pokarmowych, na przykład w pomarańczach, ziemniakach, awokado, melonach czy pomidorach. Fosfor natomiast poprawia jakość procesu myślowego – jego bogatym źródłem są rozmaite ryby. Również one zawierają kwas linolowy, bez którego koncentracja staje się znacznie osłabiona, a zdolność zapamiętywania nie występuje prawie wcale. Myślenie usprawniają też orzechy, zawierające sporą ilość witaminy E, doskonałej do walki z wolnymi rodnikami.

Jak może pomóc natura?

Aby wspomóc koncentrację i pamięć, można też stosować naturalne suplementy diety. Wśród nich na uwagę zasługuje chociażby Phyto Life od Earth Power. Wśród szesnastu roślin znajdują się bowiem i takie, pozytywnie wpływające na ludzki mózg. Róża chińska ma za zadanie zwiększać zdolności pamięciowe, korzeń rdestu wielokwiatowego usprawnia zdolność koncentracji, a cytryniec chiński wpływa na ogólne procesy myślowe. Pamiętaj, że tylko właściwe dobieranie składników diety pozwoli Ci osiągnąć prawdziwy sukces.