strona2 296x300 - Kurkuma- tylko przyprawa czy coś więcej?Kurkuma znana jest w naszym kraju głównie jako przyprawa. Posiada delikatnie pikantny smak i korzenny zapach, dlatego świetnie sprawdza się w daniach kuchni indyjskiej. Chętnie dodawana jest do kurczaka, ryżu czy rozgrzewających zup. Jednak nie każdy jest świadomy, jakie właściwości zdrowotne posiada ta roślina. Liczne badania potwierdzają, że Kurkuma ze względu na tajemniczy składnik, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego.

Kurkumina- leczniczy składnik kurkumy

Hindusi od setek tysięcy lat, nie bez powodu stosują kurkumę w celu leczenia różnorodnych chorób. Przyprawa dalekiego wschodu zawiera jeden główny składnik, odpowiadający za utrzymanie zdrowia całego organizmu.

Badania opublikowane przez National Center for Biotechnology Information, dowodzą, iż kurkumina zawarta w indyjskiej przyprawie, wykazuje działania antyoksydacyjne (oczyszcza organizm z toksyn), przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwwirusowe, a nawet antynowotworowe.

Właściwości antynowotworowe związku chemicznego znajdującego się w Kurkumie zostały potwierdzone przez największy światowy Instytut– National Cancer Institute.

Z tych właśnie względów, najbardziej znani producenci suplementów leczniczych, dodają do swych produktów właśnie tę przyprawę. Jednym z nich jest produkt o nazwie „Phyto Life”, przeznaczony dla osób, które chcą zadbać o witalność swojego organizmu.

Działanie kurkumy „w pigułce”- dlaczego warto ją spożywać?

  • Posiada właściwości antynowotworowe (niszczy komórki nowotworu i wpływa na samotrawienie się raka),
  • Oczyszcza organizm z toksyn (odpowiada za prawidłowe filtrowanie krwi),
  • Wspomaga procesy trawienne (przyczynia się do produkcji soków trawiennych i przyspiesza metabolizm),
  • Wspiera pracę wątroby i bierze udział w procesie produkcji żółci,
  • Wpływa na odpowiednie funkcjonowanie trzustki,
  • Hamuje procesy zapalne,
  • Obniża poziom złego cholesterolu LDL,
  • Przeciwdziała bólom menstruacyjnym,
  • Przyspiesza gojenie się ran,

Kurkuma- do jakich dań?

Jak wskazuje samo pochodzenie przyprawy, od tysięcy lat stosowana jest do charakterystycznych potraw indyjskich. Naród dalekiego wschodu wykorzystuje kurkumę do dań z dodatkiem ryżu i warzyw (głównie fasoli). Coraz częściej słyszy się, że największe sławy kulinariów, znalazły dla niej zastosowanie również w przypadku owoców morza (ostrygi, mięczaki), zup w postaci kremów, sałatek, dipów, a nawet omletów i naleśników.